5 Nisan 2015

Bugün Kaş'ta etkinlik günüydü...

14 Mart'ta başlayan yeni proje çalışmalarının ilk finali, STH Akdeniz Projesi Kaş Etkinliği bugün (4 Nisan) hayata geçirildi.

21 minik gönüllünün de görev aldığı çalışmada Kaş Limanı'nında sualtı temizliği, görüntüleme ve veri tabanı çalışması ve envanter çalışması gerçekleştirildi.

Yaklaşık 1000 parça katı atık envanterinin kaydedildiği etkinlikte ilk kez çocuklar sualtı temizlik ekibinde yer alan dalgıçları yüzeyden izlerken bir yandan da onlarla konuşup sorular sordular :)

Gönüllü dalıcı sayısının azlığı nedeniyle daha önceden toplanan ve sualtında çıkartılmayı bekleyen katı atıkların önemli bir kısmı bir sonraki çalışmaya kaldı. İronik bir şekilde dalışın başkenti addedilen Kaş'ta gönüllü dalıcı bulamadık :) Bu da bir diğer araştırma konusu olmaya aday...

Ne yazık ki liman takozu olarak kullanılan ÖTL'ler (Ömrünü Tamamlamış Lastikler) yine başrolde.. Henüz sadece 1/4'ini çıkartabildik.

Efes Pilsen yine açık ara önde :) Ardından sayıca en fazla toplana katı atık cam bardaklar. Kaş Envanteri ilginç sonuçlara gebe :)

Envanterin bir kısmını 10 Şubat'ta yaşanan faciayla denize sürüklenen materyaller oluştursa da çoğunluk yine atılan/düşürülen/görmezden gelinen materyallerden oluşmakta. Bu da ne yazık ki memleketin bir çok bölgesinde olduğu gibi denizden ekmek yiyenlerin denizle ilişkisi üzerine çarpıcı bir tablo sunmakta.