Denizci Kahvesi ağ günlüğü

Ölçüsüz Emek: Ahşap Tekne -11-

Çadırı kurana kadar geçen zamanın temel uğraşı bir ton işi yapacak usta ya da ustaları bulmak oldu. Bir marangoz şart, sonra elyaf işleri var. Macun işi beni aşar, yapılan tüm işi gösterecek olan macun sonuçta. Önce marangoz aramaya başladım. Yapılacak iş tüm çürük ahşapların değişimi ve tüm üstyapının su kontrası ile sarılması. Aynı işe bu kadar alakasız fiyat... zaman zaman kendimi tutmakta zorlandım. Aynı işe 15.000 diyen de oldu, 120.000 diyen de. 6-7 farklı usta geldi, gitti.

Ölçüsüz Emek: Ahşap Tekne -10-

Sabah gözümü açtığım gibi fırladım, çadırın başında aldım soluğu. Tam da düşündüğüm gibi, çadır değil sarnıç inşa etmişiz. Çatının sağında solunda biriken su ağırlığıyla daha ilk geceden kabus gibi çökmüş. Makaslar esnemiş, hatta bir tanesi iyice açılmış. Başımdaki sayısız işe bir yenisi daha eklendi kısacası. Günün bir kısmını su birikmemesi için çatının orasına, burasına takviye yaparak geçirdim. Sonunda da kendi kendimi ikna ettim; tamamdır bu iş. Dedim ya, demez olaydım. Hava durumuna bir baktım ki iki gün sonra uçacak ortalık.

Ölçüsüz Emek: Ahşap Tekne -6-

Üç yıl önce Yengeç 75 günlük kara macerasını bitirip denize döndükten sonra tamamlamıştım son bölümü. Bugün 14 Haziran ve çevremde herkes atıp halatları açılırken benim koca karınlı haspam çekek sahasında, tek başına denize döneceği günü bekliyor. Geçen sefer de 16 gün kontrat yapıp başlamıştık kara macerasına ve 75. günde anca dönebilmiştik denize. Bu sefer altı ayı da geçti.

Ölçüsüz Emek: Ahşap Tekne -9-

Dedik ya, tekneyi yerine koyunca kuş kadar olan bütçe tükendi. Diğer taraftan tekne kazındı, ahşap cillop gibi çıktı ortaya. Yani artık üzerinin kapanması lazım. Yani, para lazım. Ben inatla çadır desem de buralarda inatla çatı diyorlar. İşte o çadır için önce bir arkadaş biz hallederiz dedi, ne kadar dedim, 10.000 TL dedi. Bir tarafıma iniyordu. Lan zaten bütçe 50-70.000 ki kaynak yok ortada. 20.000'i tükettik bile. Başka bir tanesine sordum, malzeme senden olursa 5.000'e çatarız dedi çatıyı. Bizim atölyedekilerle konuştum, dedim anlatın hele, nasıl olacak bu iş. Ne de olsa her sene en az bir iki tane kuruyoruz. Keko bu konuda bilirkişimiz. Hesaplayalım dedi. O arada bende boş durmamak adına başladım yazıp çizmeye, malzeme listesi yapıp, fiyat araştırmasına.

Ölçüsüz Emek: Ahşap Tekne -8-

Kasım 2019'da yapılan planlar, Kasım 2019'da kaldı. Öncelikle Yengeç'i bir araziye taşıma fikri, boat-mover denen tırdan bozma heyulanın gidiş dönüş 1,5 km mesafe için 6.000 TL istemesi ile yalan oldu. Alt alta koyunca bizim arazi fantazisi marina ile neredeyse kafa kafaya gelince bir kez daha Marintürk'ün kapısına dayandım. İki aylık sözleşme yapıp, 19.500 TL toka ettikten sonra sıra geldi Yengeç'i karaya almaya. Bir yandan da ulu Poseidon'u kendimize güldürmek için başladık plan-program-bütçe falan yapmaya.

RSS - Denizci Kahvesi ağ günlüğü beslemesine abone olun.