Ölçüsüz Emek: Ahşap Tekne -10-

Sabah gözümü açtığım gibi fırladım, çadırın başında aldım soluğu. Tam da düşündüğüm gibi, çadır değil sarnıç inşa etmişiz. Çatının sağında solunda biriken su ağırlığıyla daha ilk geceden kabus gibi çökmüş. Makaslar esnemiş, hatta bir tanesi iyice açılmış. Başımdaki sayısız işe bir yenisi daha eklendi kısacası. Günün bir kısmını su birikmemesi için çatının orasına, burasına takviye yaparak geçirdim. Sonunda da kendi kendimi ikna ettim; tamamdır bu iş. Dedim ya, demez olaydım. Hava durumuna bir baktım ki iki gün sonra uçacak ortalık. Bu sefer işi gücü bırakıp çadırı sağlama almakla bozdum kafayı. Şaka değil, 40-44 knot hava görünüyor. Bizim çadır zaten emanet gibi, kendi ayakları üzerinde zor duruyor.

Sera naylonu ile hava girişini tamamen kapatacak şekilde kalan kısımları da örterek başladım işe. Kesmedi, dört tarafından bağladım konstrüksiyonu. Sonra yakıp sigaramı şöyle bir baktım. Hala emanet duruyor ama daha da yapacak bir şey gelmedi aklıma. Şerefsiz Poseidon'un insafına bıraktım gerisini.

Tabi mevzu çadırdan ibaret değil. Kurduk kurmaya da bu çadırın altında kim çalışacak, hangi işler yapılacak, ne kadar zamanda yapılacak...

En hayati iş çürük ahşapların ayıklanması ve artık çekilmez boyutlara ulaşan cam kenarları ve üst güvertedeki sızıntıların bertaraf edilmesi. Tikler kaput. Yaklaşık 40 metrekare tik var kayıkta. Yeniden yapmak için bütçesi yaklaşık 18.000 €. O da bana fiyatı :) Neyse ki öyle bir para yok, dahası bezdim tikten. Görsel cazibesi dışında çekilir dert değil. Niyetim tiklerin üzerine su kontrası kaplayıp artık kaymaz boyayla devam etmek hayata.

Bir diğer kabus camlar. Kasara eğimi gözetilmeden, bir de üzerine Alüminyum'dan imal çerçeveler geride kalan yedi yılı aşkın süredir en büyük sorunum. Kaç takım çarşaf-nevresim attım çöpe sayısını bilmiyorum. Sırılsıklam uyandığım sabahlar da bir o kadar çok. Çerçeveleri değiştiresim var ama lumboz alacak para yok. Aslında zaten an itibarı ile beş kuruş para yok. Hedefler, fantaziler, umutlar, realiteler... zihnimde sürekli itişip kakışıyorlar. En azından mevcut ahşabı tutup, üzerine su kontrası ve epoksi-elyaf uygulayasım var.